Explore Scientific FirstLight 127/1900EQ3 Mak-Cassegrain Telescope
  • FirstLight MAK127mm White Tube Maksutov-Cassegrain with 1900mm focal length and f/15 telescope
  • EXOS Nano EQ3 German Equatorial mount
  • 40mm draw tube focuser; 1.25″ 90° Diagonal; Plossl 25mm eyepiece, Plossl 10mm Eyepiece; and Red-dot Finder; Smartphone Camera adapter
In stock
Use pincode to check delivery info
   Free Shipping Available!
SHARE
Whether you’re looking to delve into the details of our solar system or explore inspiring deep sky treasures, the versatile FirstLight series has an observing package that will fit your individual needs. Each of the combinations in this new line comes complete with all of the essentials ” a telescope, a sturdy mount, an eyepiece and a red dot viewfinder. Telescope offerings include achromatic refractors ranging in aperture from 70mm to 152mm, Maksutov-Cassegrains from 100mm to 152mm, and Newtonian reflectors from 114mm to an impressive 203mm.
FirstLight MAK127mm White Tube Maksutov-Cassegrain with 1900mm focal length f/15 telescope with EXOS Nano EQ3 German Equatorial mount; 40mm draw tube focuser; 1.25″ 90° Diagonal; Plossl 25mm and Plossl 10mm Eyepiece; and Red-dot Finder; Smartphone Camera adapter.
  • Item Number: FL-MC1271900EQ3
  • Magnification: 250
  • Focal Length: 1900
  • Focal Ratio: f/15
  • Lens Coatings: Fully Multi Coated
  • Adapter: Smartphone Camera adapter
  • Optical Diameter: 127mm
  • Eyepiece (Included): 25mm Plossl and 10mm Plossl
  • Optical Tube Weight: 7.6 pounds
  • Optical Tube: 42 cm long
  • Mount Type: EXOS Nano EQ3
Included Items
  • MaK Optical Tube
  • EXOS Nano EQ3 Mount
  • 1.25″ Diagonal
  • Red Dot Finderscope
  • Smartphone Adapter
  • Star Dial
  • 25mm Plossl Eyepiece
  • 10mm Plossl Eyepiece